Dozaj pompaları çalışmaya başladıktan sonra, yatak ve çekvana kısımlarında veya akışkan iletim parçalarında transfer ettiği akışkan tipi, sürtünme ve yıpranmaya bağlı olarak kapasitesinde ilk katalog değerlerinden farklılıklar göstermeye başlayabilir. Yine ilk kurulumda tesisat yapısı, pompa kapasitesinin doğrulaması için yardımcı ekipman olarak kalibrasyon silindirleri ( kolonları ) emiş hatlarında kullanılmalıdır. 

Bu aksesuar seçimi yine akışkan cinsine ve pompa kapasitesine uygun ölçekte olmalıdır. 

İdeal kontrol zamanı için 30 sn -1 dak. aralıklarında kapasiteler genel olarak yeterli olmaktadır. Daha hassas kontrol için bu süre uzatılabilir şekilde kalibrasyon silindiri ( kolonu ) seçimi yapılabilir. 

Kalibrasyon silindirleri alt ve üst çıkışında female dişli bağlantı olarak şeffaf gövdeli olarak imal edilmektedir. 

Kimyasal tipi ve korozif etkilerine göre seçilen korozyon silindirleri malzemleri, paslanmaz, PTFE, PVC bağlantılı, cam gövdeli veya şeffaf PVC, Akrilik gövdeli olmaktadır. 

100 ml den başlayan 500 ml, 1000 ml, 2000 ml, 4000 ml....10.000 ml ve 20.000 ml ye kadar farklı ölçek ve boyutlarda hizmet edeceği pompa kapasitesine göre üretilmektedirler, 

İşletmelerde belirli periyotlarda ve ilk devreye alma işlemlerinde kapasite kontrolleri için ihtiyaç duyulan kalibrasyon silindirleri önemli hat aksesurlarından olup yerli imalat ve ithal ürün alternatifleri ile değerli müşterilerimize çözümler sunmaktayız.Pulsasyon Damperleri stroklu akışkan transferi yapan dozaj pomplarının basma hattında kullanılan ve akışın kesikli ve vuruşludan daha stabil, lineer olarak tesisat içerisinde ilerlemesini sağlayan hat aksesuarlarıdır. 

Kimyasal tipine, nominal ve max. basınç ile pompa kapasitesine uygun seçilmesi gerekmektedir. Uygun seçim yapılmayan damperler kısa sürede deforma olacağı gibi basınçlı hatta tehlikeli kazalara neden olabilir. 

Pulsasyon damperleri çalışma prensibi gereği karşı basınç ile çalışmaktadır. Performans için atmosferik alana veya açık dozajlarda hat üzerinde basınç yaratma vanası ile birlikte kullanılmalıdırlar.

Pompa strok sayısı, kimyasal tipi, basınç parametrelerine göre hesaplanan ve malzemleri belirlenen Pulsasyon damperlerinde diyaframlı tip ve boru tip olarak iki farklı yöntem uygulanmaktadır. 

Farklı gövde malzemesi, diyafram ve basınç seçenekleri ile boru tipi yerli imalat ve ithal diyaframlı model alternatifleri ile değerli müşterilerimize çözümler sunmaktayız.Basınç emniyet vanası, relief vanalar pompa basınç hatlarında emniyet için kullanılırlar.

Nominal hat basıncının sistemin dizay edilen max. basınç seviyelerine bir sebep ile ( hat tıkanması, vana kapatılması...vb ) artması ve kritik seviyeye gelmesi durumunda yaylı mekanik mekanizması ile basınç hattını 3. bir hatta açarlar.

Oluşan yüksek basıncın akışkan tankına veya çok tercih edilmesede zorunlu durumlarda pompa emişine tekrar iletilmesini sağlayarak hattın veya pompanın yüksek basınç ile zarar görmesine, boru hattının patlamasının önüne geçilmesini sağlayan kritik hat aksesuarladır. 

Pompa kapasitesi, kimyasal tipi, basınç değerine ve kalkış hızına göre seçilmektedirler. 

Farklı gövde malzemesi, diyafram ve basınç seçenekleri değerli müşterilerimize çözümler sunmaktayız.

 Basınç yükleme vanaları basma hattının sistemin kotundan daha düşük seviyelerde, atmosferik basınca dozaj işlemlerinde, pulsasyon damperlerinin verimli çalışması için kullanılan basma hattı ekipmanlarıdır. 

Nominal hat basıncının altında bir basınç değerinde tank hidrolik basıncı hesabına göre seçilen basınç yükleme vanaları basma hattının pompa çalışmıyorken açık kalmasını yaylı mekanik mekanizması ile engeller.

Pompa çalışması ile oluşan basıncın mekanizmasını açması ile hatta dozajın başlaması kontrolü olarak sağlanmış olur. Tankın sifonlama ile tamamının hatta veya havuza dolmasını engeleyerek kritik sorunların bertarafı sağlanmış olur. 

Pulsasyon damperinin ihtiyacı olan basıncında sağlanması ile doğru verimde çalışmasını sağlar.

Pompa kapasitesi, kimyasal tipi ve hat basınç değerine göre seçilmektedirler. 

Farklı gövde malzemesi, diyafram ve basınç seçenekleri ile basınç yükleme ( back pressure valve ) vanalarında değerli müşterilerimize kaliteli çözümler sunmaktayız.


STATİK KARIŞTIRICI    22.08.2023

Statik karıştırıcılar pompa basma hatlarında farklı iki akışkanın hat içerisinde lineer olarak karışmadan ilerlemesinin önüne geçmek için kullanılan karışımı verimli hale getiren hat aksesuarlarıdır.

İki akışkanın karışacağı noktada yapılacak debi hesabı, akışkan tipleri, vizkozite, donma..vb akışkan davranışlarına göre iç eleman yapısının belirlenmesi ile seçilir. 

Farklı gövde malzemesi ve basınçlarda yerli imalat ve ithal model alternatifleri ile değerli müşterilerimize çözümler sunmaktayız.